[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

...čerstvé krmení...

přidáno: 14. 4. 2010 1:22, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:39 ]

Vitamínová léčba s naklíčeným zrním
Pokud budete podávat vašemu papouškovi vždy jednou za čtyři až šest týdnů po dobu asi dvou týdnů denně naklíčená zrna, ušetříte za vitaminové preparáty.
Zkouška klíčivosti:
Když namočíme klíčivá zrna do vody, začnou v nich ihned chemické reakce, které vyvolávají klíčení. Při nich se uvolňují vitamíny, minerální látky i stopové prvky, které podporují klíčení. Pokud začne klíčit asi polovina semen a nezačne plesnivět, je krmení v pořádku.

Recept k naklíčení
- 1. Podle velikosti vašeho papouška dáte do misky jednu nebo dvě lžíce zrní. Zalijete vodou a necháte 24 hodin přiklopené.
- 2. Nabobtnalá semena nasypeme do sítka s jemnými oky a propláchneme vlažnou vodou. Propláchnutá semena vrátíme do misky a volně zakryjeme poklopem. Dalších 48 hodin necháme semena klíčit na světlém místě.
- 3. Jakmile se objeví první klíčky nebo tenké výhonky, můžete je nabídnout papouškovi jako čerstvé krmení. Před krmením propláchneme klíčky vlažnou vodou a dobře osušíme.
Upozornění:
Klíčky se rychle kazí. Proto, hlavně v létě, zbytky krmení do dvou hodin odstraníme a misku vyčistíme.

Správné podávání čerstvého krmení
Ovoce, zelenina a rostliny jsou nezbytnou složkou krmení papoušků. Ale ani velký papoušek neumí uchopit celé jablko a pak je spotřebovat. Jablko musí být nakrájeno na kousky, do správné "papouščí" velikosti.
Některé papoušky musíme naučit jíst ovoce a zeleninu malým trikem. Zavěste např. kousek paprikového lusku na silný krátký provázek na strom ke šplhání nebo do klece. Papoušek jej bude oklovávat a zachutná mu. Čerstvé rostliny, lupenovou zeleninu nebo byliny svažte do pugétu a připevněte dřevěným kolíčkem na prádlo na střechu klece.
Tip
Papoušek je zvědavý. Ochutnávejte v jeho přítomnosti se zřetelnou chutí ovoce či zeleninu. Možná, že se tím nechá nalákat a vezme si dosud neznámé čerstvé krmení.
Velcí papoušci si přidrží svoji potravu pevně nohou. Zeleninu i ovoce jim rozřezejte na kousky asi 2 x 2 cm. Nejlépe, když je položíte do malé misky nebo do košíčku. Malým papouškům, kteří si nepřidržují potravu nohou, ale používají jen zobák, upevníme ovoce či zeleninu mezi mřížky klece. Můžete je nahrubo nastrouhat, smíchat s nakrájeným salátem, salátovou zeleninou, hráškem a vypeckovaným ovocem a podat v ploché misce.

Vhodná semena a zrní pro papoušky:
Všechna semena můžeme ptákům nabízet jak dozrávající, tak zralá buď ve svazku rostlin, nebo v hroznech.
Velcí papoušci:
Slunečnicová semena, trochu semence, vlašské ořechy, lískové oříšky, dýňová semínka, pšenice, oves, různé druhy prosa, palice prosa, čerstvé dřevo, kůra stromů, pupeny a mladé výhonky.
Upozornění: Oříšky nabízejte pouze takové, které lze snadno rozlousknout. Papoušek si pak může sám jádro vyloupnout ze skořápky. Nikdy nedáváme solené oříšky! Pozor na burské oříšky, bývají často napadeny plísní.
Střední papoušci:
Malá slunečnicová semínka, dýňová semínka a semenec, trochu lněného semene, pšenice, ovsa, lesknice, čerstvé dřevo, pupeny a mladé výhonky.
Malí papoušci:
80% nejrůznějšího prosa, palice prosa, lesknice, semenec, mák, čerstvé větve, pupeny a mladé výhonky.
Tip:
Slunečnicová semínka podávejte vždy nevyloupaná. Loupání slupek je pro papouška zaměstnání a nedovolí mu zároveň přejídat se z dlouhé chvíle, a tak přetloustnout.

Kontrolujte kvalitu
Semena, která jsou určena pro papoušky, nesmí být skladována příliš dlouho, aby se neztrácel obsah vitamínů a živin. To není patrné pouhým okem, a tak to ověřujeme testem s naklíčením.
Jak poznáme zkažené zrní:
 - Hniloba: zahnívající zrna páchnou, zdravá zrna jsou bez zápachu.
 - Plíseň: je zřetelný bělošedý povlak. Pozor, každá plíseň působí smrtelné onemocnění.
 - Žluklá olejnatá semena: bohužel nelze rozeznat pouhým okem. Je nutné ochutnat každou zakoupenou porci. Pokud chutná žlukle, je zkažená a nebezpečná.
 - Jedovatý námel: prohlédnout obilná semena, zda neobsahují námel. Námel je černý a je trojhranný.
 - Zašpiněná zrna: zrna a olejová semena nesmí být špinavá ani poškozená. Špína obsahuje choroboplodné zárodky, poškození znamená snížení kvality.
Správné skladování:
Kdo chová jen jednoho nebo dva papoušky, kupuje balíček směsi zrní na několik týdnů. Musí je po celou dobu udržovat v suchu, ve tmě a ve větraném prostředí. Nejlépe je zavěsit směs do látkového pytlíku. V žádném případě nikoliv do uzavřené láhve, plechové nebo plastikové dózy.

Sběr divokých rostlin
Semena, květy a listy rostlin jsou velmi hodnotnou lahůdkou a jsou i zaměstnáním pro papouška, který si semena vyloupává ze slupek.
Semena trav:
Lipnice roční (Poa annua), lipnice luční (Poa pratensis), lipnice širokolistá (Poa chaixii), jílek vytrvalý (Lolium perene), medyňek vlnatý (Holcus lanatus).
Květy a semena:
Ptačinec (Stellaria media), šťovík (Rumex acetosa), pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris).
Rdesnovité a proso:
Ježatka kuří noha (Panicum crus-galli), rosička krvavá (Panicum sanguinale), bér zelený (Setaria viridis), proso seté (Panicum milaceum), truskavec ptačí (Polygonum aviculare).
Bobule a plody:
Plody jeřabin, šípků a hloh. Papoušci mají rádi angrešt. Plody je možné si zčásti zamrazit na zimu.
Upozornění:
Ptačinec a jiné zelené krmení je možné pěstovat po celý rok za oknem v květináči. Různé klasy rostlin můžete zamrazit a udělat si tak zásoby na zimu.
Pozor:
Rostliny nesbírejte u silnice a na okrajích polí. Rostliny jsou buď otráveny výfukovými plyny, nebo i ochrannými postřiky. Všechny rostliny, které nasbíráte, musíte ještě před zkrmením opláchnout vlažnou vodou a osušit.

Ovoce a zelenina:
Když budete dávat vašemu papouškovi každý den čerstvé ovoce a zeleninu, zůstane zdravý, nebude obézní a zachová si pěkné peří.
Syrová zelenina:
Pro svůj obsah karotenu je velmi důležitá mrkev, kterou dáváme celoročně, zelený hrášek i lusky, kousky kukuřičných klasů nebo vyloupaná zrna, listy mangoldu, listy špenátu, na drobné kousky nakrájené listy hlávkového salátu, čínské zelí, petržel, dýně, drobné cibulky, rajčata, výhonky celeru, paprikový lusk nebo vodnice.
Ovoce:
Čerství ananas, meruňky, jablka, banány, hrušky, ostružiny, maliny, čerstvé datle, čerstvé fíky, oloupané kiwi, oloupané mango, mandarinky, pomeranče, melouny, broskve, hroznové víno, papaja.

Voda k pití:
Čerstvá pitná voda, pokud možno bez nečistot, by měla být stále k dispozici. Některé druhy vyžadují tekoucí vodu, která by prýštila slabým proudem. Potřebují i dost prostoru k tomu, aby si v ní máčeli hlavu. Pro takové papoušky není vhodná miska na vodu s krytou stříškou.
Čerpáno z knihy "Papoušci" od Annette Wolterové    
Comments