[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Chov papoušků v domácnosti

přidáno: 4. 2. 2010 8:58, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:41 ]

Budeme potřebovat

  • Klec – musí být dostatečně veliká, aby se v ní papoušek nepotloukl. Také je dobré, když má zajišťování na dvířkách a oddělávající dno, pro rychlejší čištění. Měla by být také z dobrého materiálu, aby nedošlo k úletu nebo v horším případě otravě papouška.
  • Voda – lze ji umístit pomocí záchytného držáku na vodu nebo ji dát do misky, ve které se často špiní.
  • Potrava – nejlepší způsob je sypání do misek, nejlépe keramických nebo ocelových. Jsou těžší, takže je pták nepřevrhne a mají větší odolnost proti poškození zobákem.
  • Bidlo – v každé správné kleci by mělo být alespoň jedno. Nemělo by být nad miskou s vodou nebo potravou, poté by si mohl papoušek znečistit potravu a po konzumaci onemocnět. Rozhodně se vyvarujte umělým bidlům, které může papoušek oklovávat nebo na nich může uklouznout. Nejlepší bidlo je nějaká větvička z živého stromu, mezi nejlepší patří vrba, jabloň a třešeň. Když je papoušek oklovává tak příjme do těla hodně vitamínů.
  • Mini bazén – není potřebný, je spíše takový nadstandard. Umísťuje se z venkovní strany klece a je ohrazen umělými zdmi, aby voda nebyla všude.
  • Sépiová kost – je velice důležitá, protože do ni klove papoušek a získává tak důležité minerály.
  • Hračka – slouží pro vyhrání papouška. Existuje mnoho druhů, klasicky to jsou kruhy, houpačky nebo žebříky.

To je stručné shrnutí vybavení klece, ve které se papoušek bude cítit dobře. Pokud je klec špatně vybavená, papoušek se může chovat agresivně, kvůli depresím apod.

Klec umístěte někde k oknu, kde je dostatek světla. Jednou za čas, je dobré aby se papoušek po bytě proletěl, hlavně si musíte dávat pozor na otevřené okna, kterých by mohl v prvních proletech využít. Po čase si na své prostředí zcela zvykne a klec bude pro něj jen místem kde se bude chodit najíst, napít a udělat potřebu.

Comments