[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Článek pana Schiffmanna o podávání vtamínů

přidáno: 14. 1. 2013 2:32, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:41 ]
Zaujal mně článek pana Schiffmanna,jak podává mazlíkům vitamíny v přírodní formě a tak se chci s Vámi podělit o jeho zkušenosti,osobně jsem ho navštívil a musím uznat,že jde o zapáleného chovatele.....

Jak podávám vitamíny
Velmi vysoký obsah vitamínu C má černý rybíz a to 166 mg na 100 g. Obsahuje také vlákninu a vitamín E, samozřejmě minerální látky (mangan, hořčík) i železo, které je důležité pro krvetvorbu, příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a zlepšuje i trávení.Někdy jej papoušci nechtějí přijímat, ale já jej přidávám do různého nakrájeného ovoce a zeleniny (jablka, kiwi, granátové jablíčko, hloh, paprika červená i zelená, mrkev, kukuřice atd.) a v zimě do rozmraženého ovoce a zeleniny (jeřabiny červené a černé, šípky, červený rybíz, hloh, kukuřice, zelený hrášek atd.). Vše pokapu hodně medem od včelaře a zamíchám, nikdy se ještě nestalo, že by někteří papoušci takto připravené krmení nebrali. Ještě můžeme do všeho přidat vaječnou míchanicí buď klasickou doma připravenou (natvrdo uvařené vajíčko, pivovarské kvasnice, granule, rozemleté dětské piškoty, klíčky sušené, pšeničné nebo špaldové otruby), nebo kupovanou vaječnou míchanicí sušenou třeba s hmyzí složkou. Do všeho ještě přidávám hroznový cukr Glukopur. Můžeme ještě také přidat naklíčené zrní a vše dobře promícháme. Krmení nesmí být moc vlhké ani moc suché. V létě ještě navíc přidávám různé zelené nakrájené bylinky, v zimě bylinky sušené.

Červená paprika

Červená paprika obsahuje 161 mg vitamínu C a 121 kJ na 100 gramů hmotnosti, zelená má 120 mg vitamínu C a 65 kJ na 100 g. Také obsahuje beta karoten, který se v organismu mění na vitamín A. Spolu s bioflavonoidy působí jako antioxidanty, čímž chrání organismus před nádory, působí proti bakteriím, virům, také posilují zrak a chrání pokožku. Za zmínku týkající se vitamínu C stojí také citrusové plody, v nichž se obsah vitamínu C pohybuje od 30 do 50 mg na 100 g.

Meruňky

Velmi dobré je podávat v zimě sušené ovoce, například meruňky, které obsahují vitamíny skupiny B, provitamín A a minerály. Regulují dobře trávení. Samozřejmě můžeme podávat všechno dostupné sušené ovoce, jako jsou brusinky, ananas, šípky, datle, rozinky atd. Důležité je také hroznové víno, které je u nás dostupné celoročně a obsahuje mnoho důležitých látek, jako draslík, vitamíny skupiny B i B12. Tmavomodré a červené hrozny chrání organismus proti srdečním chorobám a obsahují hodně antioxidantů. Slupky hroznů obsahují vlákninu, která zbavuje organismus jedovatých látek. Postupně si všichni papoušci zvyknou na nabízené krmení, je však velice důležité vše dobře osladit medem nebo Glukopurem, než je krmení naučíme brát.

Červená řepa

Nakonec jsem si nechal červenou řepu, která podporuje imunitní systém, regeneruje organismus a má nejvíce křemíku, který ovlivňuje u ptáků kvalitu opeření, pevnost kostí, odstraňuje z těla jedovaté látky a zlepšuje využití bílkovin. Obsahuje také hodně draslíku a železa, vápník, zinek, velice důležitý jód, hořčík i měď. Dále je červená řepa zdrojem vitamínu C, E, beta karotenu a přírodních barviv. Také ji můžeme podávat celoročně, protože je stále na trhu.

Zdeněk Schiffmann, dar22710@seznam.cz, tel.: 777 907 888Comments