[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Hledáte věrného kamaráda ?

přidáno: 25. 2. 2010 0:27, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:41 ]

Inteligentní, milý a přítulný kamarád


Papoušci jsou nejznámější a nejoblíbenější skupinou exotických ptáků chovaných pro okrasu a potěšení. Jejich historie chovu sahá až do dob Alexandra Makedonského, který patrně dovezl ochočené papoušky do Evropy z Asie. Papoušci jsou pestří ptáci, jejichž domovem jsou převážně tropické oblasti světa. Vyskytují se například v Austrálii, Tichomoří a také v Jižní a Střední Americe. Na jižní polokouli jejich rozšíření sahá až k Ohňové zemi v Patagonii a na Nový Zéland. Kdysi tito nádherní opeřenci obývali i Evropu a do jejich řádu patří 322 druhů.

 

Chytří ptáci, kteří mluví

Papouškové patří mezi nejinteligentnější ptáky, neboť mají nejvíce vyvinutý koncový mozek. Umí věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov, ale nemluví s citovým zabarvením. Někteří papoušci dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlasy zvířat, dokážou plakat, smějí se nebo dokonce kašlou. Někteří jedinci zvládnou říct až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval. Pozor tedy na vulgární výrazy!

 

Amazoňan portorický

 

Pestrá strava je základ

Tito ptáci se živí potravou vesměs rostlinného původu, i když sbírají také s oblibou hmyz, zvláště pak v období, kdy krmí svá mláďata. Rozhodně si pochutnají na semenech, ovoci, bobulích, kůře stromů, ale milují i slaninu, mléko či vaječné skořápky. Samozřejmě platí, že čím pestřejší stravu budeme svému svěřenci nabízet, tím spokojenější bude a odrazí se to i na jeho vzhledu.

Při jídle je jejich největším pomocníkem jazyk, který je velmi pohyblivý, svalnatý a je pokryt chuťovými buňkami. Některé druhy mají na špičce jazyka dokonce jamku, jež slouží jako lžička, například k vybírání semen z lahvovitých plodů, nebo jakýsi kartáček ke sbírání nektaru z květů. Důmyslným nástrojem při jídle je kromě jazyka i jeho zobák, uzpůsobený k louskání semen, pojídání plodů a k přidržování se na větvích.

 

Kakadu žlutočečelatý

 

Páření a množení

Páry se mezi těmito nádhernými ptáky vytvářejí velmi často na celý život. Partneři k sobě vysloveně lnou a projevy náklonnosti lze u nich pozorovat po celý rok. Papoušci si vzájemně probírají peří, dotýkají se zobáky a krmí se. Mimo dobu hnízdění žijí sociálně a sdružují se do obrovských hejn. Ve volné přírodě téměř všichni hnízdí v dutinách stromů a snášejí 2 až 4 (malé druhy až 8) bílá vejce. Mláďata se líhnou holá a slepá, rodiče je krmí kaší z volete až do vylétnutí z hnízda a i několik týdnů po tom, co mláďata hnízdo opustí.

 

Žijí desítky let

Papoušci patří mezi takzvané dlouhověké ptáky. Hlavně ty větší druhy se mohou dožít velmi vysokého věku. Například andulka žije "pouze" 12 až 15 let a korela 20 let. To amazoňan portorický se dožívá až 82 let. Přeborníkem je však kakadu žlutočečelatý, jenž se může dožít dokonce až 119 let. Délka života je samozřejmě závislá na úrovni chovatelské péče.

 

Korela

Comments