[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

...když papoušek stůně...

přidáno: 14. 4. 2010 1:26, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:39 ]

Změna chování
Když se papoušek začne chovat jinak, než jsme zvyklí, musíme mu věnovat zvýšenou pozornost. Může mít prostě špatnou náladu, je unavený nebo nemá chuť. Takové nálady ale netrvají dlouho. Pokud ale sedí bez zájmu na své větvi několik hodin, musíme tomu věnovat pozornost, zvláště když odpočívá na obou nohách a hlavu si schovává do peří na zádech. Nezajímá se o svoji potravu, nimrá se v ní bez chuti. Takové příznaky znamenají počínající nemoc.
Mnohé choroby vrcholí u papoušků už během 24 hodin. Proto neváhejte a neodkládejte návštěvu u veterinárního lékaře. Léčení nemocného papouška je obtížné, zvláště když konzultujeme s veterinárním lékařem příliš pozdě.
Pelichání:
Není to sice žádné onemocnění, ale přirozený proces obnovy opeření. Papoušek pelichá jedenkrát ročně. Pokud ale musí častěji vyrovnávat výkyvy teploty, může pelichat častěji. Mladí zdraví ptáci přečkávají obvykle pelichání bez zvláštních obtíží. Starší papoušci působí v době pelichání nemocným dojmem. První pomoc je infračerveným ozářením, protože tak doplníme ztrátu tepla. Ptáci potřebují ještě více krmení, bohaté na vitamíny. Během pelichání ztrácí papoušek velké množství peří. Malá pera dorůstají za několik dní, velká za několik týdnů. Jen vzácně ztrácí pták schopnost letu.

Co je nápadné:
Pokud určíte jeden nebo více z následujících příznaků, měli byste neprodleně navštívít lékaře.
 - Změnila se konzistence trusu ptáka? Vodnatý trus může být příznakem, který má psychické příčiny, nebo přílišné množství ovoce nebo výkyvy teploty. To snadno napravíme, ale trus se musí rychle, během několika hodin, upravit. Pokud je trus ještě odlišně zbarven nebo má pěnovitou konsistenci, obsahuje krev. Pak podložte kousek fólie pod místo, kde papoušek sedá a trus odneste k veterinárnímu lékaři, aby mohl provést vyšetření.
 - Chybějí stopy po jakémkoli trusu po několik hodin?
 - Kýchá papoušek často, vytéká sekret z nosu?
 - Zívá papoušek nápadně často a je přitom slyšet hlasité dýchání?
 - Krvácí pták po poranění z konečníku?
 - Je měkká kůžička nebo prsty nohou nějak nápadně pozměněny?
 - Nechává pták viset bezvládně nohu nebo křídlo?
 - Je svrchní čelist zobáku příliš dlouhá nebo posunuta na stranu?
 - Probírá se pták ustavičně v peří a nervózně se škrábe?

První kroky
Někdy se může stát, ať už z jakýchkoliv příčin, že nemůžeme ihned navštívit veterinárního lékaře s nemocným papouškem. Potom záleží na tom, jakou mu poskytnete první pomoc, aby přežil.
Oči prozrazují nemoc:
Kromě změněného chování upozorní na nemoc oči. Nemocný papoušek má nápadně matné oči bez lesku.
Dbáme, aby teplota v místnosti byla dostatečná a stejnoměrná:
Nemocný papoušek potřebuje klec pro sebe, klid a stejnoměrnou teplotu. Postavte asi 30 cm od klece lampu s infračervenou žárovkou, tak aby pták mohl sedět jak v dosahu tepla, tak mimo něj. Při onemocnění působí blahodárně vlhký vzduch, a proto postavte mezi lampu a klec ještě misku s horkou vodou, která by zvyšovala vzdušnou vlhkost. Lampa smí být zapnuta 48 hodin. Teplota v kleci by měla být mezi 29 až 30 °C. Když už se stav pacienta zlepší, posunujte zářič postupně od klece, aby se teplota snižovala jenom postupně. Náhlá změna teploty by mohla zase způsobit nachlazení a návrat nemoci.
Důležité: při křečích je ozařování vždy škodlivé. V takovém případě je nezbytná návštěva lékaře.

Jak papouška uchopíme:
Když není možné dát papouška do klece pomocí bidélka nebo na vaší ruce, musíme jej chytit. Když zčásti zatemníme místnost, papoušek nevidí. Pak mu můžeme hodit na záda a ramena osušku a zespoda jej chytíme oběma rukama, pevně podržíme křídla a hlavu. Pak papouška k sobě pevně přitiskneme, doneseme k otevřeným dvířkám, aby se mohl vymanit pouze jedním směrem.
Důležité: při chytání držíme hlavu tak, aby papoušek nemohl kousat.

Cesta k veterinárnímu lékaři:
Pokud máte doma transportní klec, použijte ji na cestu k veterinárnímu lékaři. Jinak musíte přenášet papouška v kleci, nejlépe autem.
Nezapomeňte:
 - vzít sebou vzorek trusu a na dno klece položte místo písku čistý papír, aby lékař viděl poslední trus.
 - vzít sebou vzorek krmné směsi zrní, kterou pták dostává.
 - ptáka chraňte během cesty před chladem, vlhkostí nebo velkým horkem.

Když jsou nutné léky:
Pokud vám veterinární lékař doporučí léky, dodržujte přesně dávkování a dobu i délku podávání léků. Tekuté léky musíte rozpustit ve vodě. Nezapomeňte přitom, že si papoušek tiší svoji žízeň i ovocem a zeleninou nebo pije vodu z vodovodního kohoutku a tak nemusí lék vůbec dostat. Lék v prášku podáme nejlépe na oblíbeném kousku ovoce nebo na jiné zvláštní pochoutce, kde je největší pravděpodobnost, že jej sežere. Léky v tabletách rozdrtíme na prášek. Lékař vám jistě poradí, jak papouškovi podat lék.

Poruchy při výměně a vypadávání peří:
U starších, špatně krmených papoušků nebo u těch, kteří nejsou zcela zdrávi, může dojít k poruše při tvorbě peří. Jako příčina se uvádí nedostatečný vývin, hormonální poruchy a nádorovité cysty na peří. Ptáka musí vyšetřit veterinář. Skoro bez naděje na vyléčení je onemocnění, které se objevuje především u kakadu žlutolícího a které je patrné po pelichání. Nově vyrostlá péra zůstávají slabá a při čištění rychle vypadávají. Dorůstají nepravidelně, takže pták zůstává holý.

Vyškubávání peří:
Mnozí papoušci si začínají vyškubávat pera. Nakonec zůstává opeřena pouze šošolka hlavy. Někteří jdou v takovém sebepoškozování tak daleko, že se koušou do krve. Mnozí ornitologové považují tuto nebezpečnou nemoc za duševní poruchu, podmíněnou ztrátou osoby, partnera, nedostatkem partnera na počátku pohlavní dospělosti. Jiní uvádějí stres z přeplněné voliéry, nedostatek pohybu, chyby v krmení, nedostatek možnosti se koupat nebo napadení parazity. Bohužel neexistuje účinná pomoc pro všechny papoušky. U několika papoušků, kteří s tím začali během dovolené, kdy byly odloučeni od své osoby nebo prodělali nemoc, vím, že okamžitý zásah lékaře pomůže a ptáci si přestanou peří škubat. Nikdo ale nemůže vyloučit vážné poškození.
V každém případě musíte mechat vyšetřit papouška, který se oškubává, veterinárním lékařem.

Papouščí nemoc:
Tato dříve velmi obávaná nemoc se určuje obtížně, neprojevují se jednoznačné příznaky. Nemocný papoušek je apatický, vyhýbá se člověku, často se objevují krvavé skvrny v trusu, má rýmu, špatně dýchá nebo se objevuje zánět spojivek s hlenovitým výtokem na spodním víčku. Tyto příznaky se mohou objevit jednotlivě i všechny najednou. Je nutné nejdříve ošetřit ptáka infračerveným světlem, a pokud potíže do 24 hodin nezmizí, vyhledat veterinárního lékaře. Papouščí nemoc je přenosná na člověka. Sice se dnes objevuje jen vyjímečně, ale pro starší nebo nemocné lidi může být velmi nebezpečná.
Také je možné, že zdraví ptáci mohou být přenašeči této nemoci, aniž by na nich byly patrné příznaky nemoci.
V aktuálním případě by měli být současně léčeni jak člověk, tak papoušek.
Onemocnění ornitózou má lehčí příznaky. Veterinární lékař vám poradí, jak si počínat.
Čerpáno z knihy "Papoušci" od Annette Wolterové    
Comments