[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Luboš Jedlinský a zkušenosti ...

přidáno: 7. 3. 2010 6:07, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:42 ]


Něco o ručně dokrmených jedincích

Téměř každý jednou zasnil o tom mýt doma papouška jako společníka, někteří si tento sen splnily jiní byli odrazeni nezdary s hůře ochočitelnějšími druhy odchovanými rodiči, ne každý má tu možnost pořídit si ručně dokrmeného žaka nebo amazoňana, Obrazekv dnešní době jdou stále více do mody ručně dokrmené malé druhy papoušků a to je myslím velice dobře, práce s takovýmto jedincem je mnohem snazší a účelnější než se stejným papouškem kterého odchovali rodiče samy.

I když cena takového papouška může přesáhnout mnohdy cenu až třikrát větší než je cena za přirozený odchov, ale většinou ta suma není až tak vysoká, také se papoušek nekupuje na půl roku ale při dobré péči nám bude dělat radost řadu dlouhých let.

Bohužel v současné době se musí čelit i mnoha podvodníkům, kteří vyberou mladé z budky týden před vylétnutím a chvilku je dokrmují a poté prodávají jako ručně Obrazekodchovaného jedince třeba od 15dne života a k tomu také odpovídá cena, pro takového chovatele podvodníka je to snadná cesta k přivýdělku jelikož náklady jsou minimální ale papouškovy se nedá říkat ručně dokrmený, ono i takové Obrazekdokrmení nemá žádnou cenu, protože si zachová velkou dávku plachosti.

Cena papouška se odvíjí od doby kdy bylo započato dokrmování, právě nejnákladnější a nejnáročnější doba dokrmování je do cca 18dne života (budeme-li se bavit o malých druzích) tudíž takto dokrmený jedinec má mnohem větší peněžní hodnotu, je však ale mnohem více klidnější a tudíž i vhodnější k ochočení.

Je na každém co od papouška očekává a kolik je schopný investovat.

ObrazekK takovému papouškovi by prodávající měl dát smlouvu kde je vše uvedené a nějakou tu záruku, je to takové milé gesto ze strany chovatele, chovatel, který dá smlouvu vlastně poukazuje na to že má zdravý chov.

Traduje se názor že ručně odchovaný jedinec je do chovu k další reprodukci nevhodný, s tím však nejde souhlasit, někdy ručně dokrmení jedinci odchovávají spolehlivěji, je to právě proto že jsou odchovaní člověkem, tudíž z něho nemají přirozený strach a tak snadno se nenechají vyrušit při hnízdění. Já sám mám cca 40ti kusové hejno agapornisů a mohu tuto skutečnost jen potvrdit, nejsou však jediní ručně dokrmení papoušci v mém chovu.

Většina ručně dokrmených papoušku zařazených do chovu ztrácí na krotkosti, ale jistou dávku si zachovají, nazval bych je polokrotcí. Myšlenka sestavovat si páry z umělých odchovů mě napadla, po několika návštěvách u různých chovatelů kde zněli slova „tady choďte pomalu nebo my vyplašíte ptáky“ jindy zase “když se nebudete hýbat a budete ticho tak třeba papoušci vyletí ven“  upřímně takové návštěvy moc radosti nenadělají protože si papoušky pořádně neprohlédnete. Papoušci, kteří Obrazekpocházejí z inkubátorů a jsou zařazeni do chovu nemají takovou plachost a lze si je dobře prohlédnout bez toho aby při prudším pohybu uletěli.

Další taková tradovaná myšlenka je proč dokrmovat andulku, no odpověď je snadná i když se dobře ochočí i andulka z voliéry tak za ručně dokrmeným jedincem alespoň z počátku značně zaostává, nedávno jsem jednu takovou andulku věnoval své přítelkyni a oddanějšího papouška jsem neviděl, je mnohem věrnější a přítulnější než klasicky odchovaná andulka, kterou jsem také snad jako každý vlastnil jako domácího mazlíčka, kdo si to vyzkoušel sám tak mě jistě dá za pravdu.

Bohužel ať krásné však do klícek nevhodné jsou australské druhy papoušků, tedy kromě korel a zmiňovaných andulek, které jsou naprosto ideální. I když dokrmíte Obrazektřeba rozely či papoušky nádherné a další jim podobné druhy, za několik týdnů místo aby byli více a více krotké, je to u nich naopak na scénu přichází jistá dávka bázlivosti a kontakt člověka sami os sebe dvakrát nevyhledávají, i když i oni se ochočí, ale když je srovnáte se stejně dokrmeným agapornisem tak rozdíl je znatelný. Je však ještě jeden důvod proč není moc vhodné mít takové papoušky jako mazlíčky a to ten že rádi a hodně létají proto patří do dlouhých prostorných voliér ne domácích klícek i když je budete každý den pouštět nikdy nebudou mít takovou radost ze života jako v zahradní voliéře. Proto se mnohem lépe hodí do klecí papoušci, kteří spíše šplhají než létají, jsou jimi Obrazektřeba papoušíčci, agapornisové, pyrury a podobně.

Toto jsou jen mé vlastní poznatky z chovatelské praxe která i když není až tak dlouhá jen nějakých 12let, je přeci alespoň nějaká. Poznatky jiných chovatelů se mohou rozcházet proto tento příspěvek neberte jako nějaký návod ale pár slov pro oživení

 

 
Comments