[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Papoušek cítí rytmus, tančí na hudbu Backstreet Boys

přidáno: 6. 1. 2010 2:51, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:38 ]

Zdá se, že někteří ptáci mají smysl pro rytmus. Na základě výzkumu papouška kakadu tančícího na hudbu Backstreet Boys a další tisícovky videí na internetových stránkách YouTube američtí vědci v časopise Current Biology zdokumentovali schopnost některých zvířat "tančit" s hudebním doprovodem.

Laboratorními pokusy se dvěma papoušky a rozborem videonahrávek z YouTube zkoumali vědci známky toho, zda zvířata doopravdy cítí rytmus hudby, kterou slyší. Pro něco takového dosud chyběly přesvědčivé důkazy nejen u ptáků, ale i u našich nejbližších příbuzných lidoopů.

Ukazuje se, že někteří papoušci to umí, příležitostně zřejmě i sloni. Ale neexistuje důkaz o tom, že by smysl pro rytmus měli psi a kočky.

Aniruddh Patel z Institutu pro neurovědy v San Diegu studoval chování papouška jménem Snowball (Sněhová koule). Ve druhém článku téhož vydání Current Biology se tým vedený Adenou Schachnerovou, studentkou psychologie z Harvardu, zabývá analýzou videí z YouTube. "Výzkum nám určitě přináší poznatky o tom, proč a jak začali být lidé schopni tančit," řekla Schachnerová.


Záběry papouška jménem Snowball kývajícího hlavou a vykopávajícího nohu viděly od roku 2007 více než dva miliony lidí. Patelovi ukázal video poprvé jeho kolega. "Byl jsem ohromený," řekl. Aby mohl provést test, spojil se s papouškovým majitelem z Indiany. Vyvrátil tak možnost, že by Snowball napodoboval pohyby někoho mimo záběr. Kývání hlavou bylo v rytmu jeho oblíbené písně Everybody (Backstreet's back) od skupiny Backstreet Boys i poté, co ji vědci zpomalovali a zrychlovali.

Mezitím potvrdila Snowballův cit pro rytmus Schachnerová se svými kolegy nezávislými testy. Její tým zkoumal též Alexe - papouška druhu žako šedý. Jeho duševní schopnosti vědci studovali po celá léta, byl mezi nimi oblíbený, ale nikdy nebyl cvičen, aby reagoval na hudbu.


"Netušili jsme, jestli bude v reakci na hudbu vůbec něco dělat," nechala se slyšet Schachnerová. "Ale když jsme pustili hudbu, k našemu překvapení začal Alex tancovat." Analýza poté potvrdila, že rovněž Alexovo kývání hlavou sledovalo rytmus písně.

Schachnerová se s kolegy rozhodla zapojit do výzkumu více zvířecích druhů. Mezi tisícovkou videí zachycujících tančící zvířata na serveru YouTube jich vybrali 49, která stála za hlubší studii. Přesvědčivý důkaz o citu zvířat pro rytmus poskytlo údajně 33 z nich. Šlo o čtrnáct papoušků a jednoho slona.


Comments