[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Papoušek s inteligencí cca osmiletého dítěte

přidáno: 16. 1. 2010 7:11, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 16. 1. 2016 6:38 ]

Jistě znáte papouška šedého (žaka). Je to asi nejoblíbenější velký papoušek. Stal se hrdým členem mnoha domácností a spousta lidí si ho velmi cení. Proč? No, sice to není na první pohled nijak zajímavý papoušek. Vzhledově se nemůže rovnat např. arům či papouškům kakadu. Ale své obdivovatele ohromuje něčím úplně jiným. Jak se říká: ,,Neposuzuj knihu podle obalu." Tento jinak nenápadný papoušek je neuvěřitelně inteligentní, výtečný imitátor zvuků, naučí se opakovat slova i celé věty a dát si je do správné souvislosti.

Takto vypadá papoušek žako

Nejznámější je sameček Alex, který se svou "partnerkou" Dr. Papperbegrovou žije již více než 20 let. V roce 1998 jej podrobily testům inteligence vědci z několika amerických universit. Výsledek: Alex má inteligenci cca osmiletého dítěte, umí počítat do šesti ,odečítat, rozezná kolem 100 předmětů, tvary, barvu, materiál a splete se jen ve 20% případů. Dokonce dokáže uvažovat v abstraktních pojmech.

Alex

Dr. Papperbegrová a Alex

Alex rozeznává barvy

... i tvary

Odvážná tvrzení o používání jazyka se také objevila ve spojitosti s jiným žakem, N'kisi, jenž disponuje slovníkem čítajícím přes tisíc slov a hovoří i ve větách. Prý má i smysl pro humor. V každém případě není pochyb, že žakové a jiní papoušci (zvláště arové a kakaduové) spolu s krkavcovitými (vrány, havrani a sojky), jsou v porovnání s ostatními ptáky vysoce inteligentní.

N'kisi

Comments