[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

...před koupí papouška...

přidáno: 14. 4. 2010 1:19, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 14. 4. 2010 1:21 ]
Nejprve zakoupíme klec
Ještě dříve, než přineseme papouška domů, musí pro něj být už umístěna na definitivním místě a musí být vybavena potřebným zařízením.
Vyhovující klec:
V obchodech se zvířaty nabízejí klece pro papoušky o rozměrech 40 x 40 x 80 cm, které jsou vhodné pro nemocného ptáka nebo pro chov jednotlivce. Jeden nebo dva papoušci střední velikosti, např. amazoňan, potřebují klec o rozměrech 100 až 150 cm vysokou, se dnem 50 x 100 cm. Nedoporučují se kruhové klece.
Dvířka klece:
Musí být tak velká, aby bylo možno vyndat ptáka sedícího na ruce, nebo jej vrátit zpět do klece.
Dno klece:
Mělo by být z pevného ohnivzdorného materiálu a se zásuvkou na písek. Případné mříže na zemi nad zásuvkou musíte odstranit.
Misky na krmení:
Dvě misky, které koupíte společně s klecí, nestačí a pro větší papoušky jsou malé. Přikupte proto ještě dvě jiné závěsné misky z nerezu.

Místo pro klec nebo voliéru v místnosti
Postavte klec nebo voliéru na takové místo v pokoji, kde se vy nebo celá vaše rodina zdržuje nejčastěji. Světlý prostorný kout v místnosti, ne příliš blízko okna, ale tak, aby bylo vidět ven, je ideálním místem. Dejte pozor, aby na klec nebo voliéru nesvítilo přímo světlo, a aby nestála v průvanu. Průvan je pro papoušky nebezpečný, pták může onemocnět.
Důležité:
Kuchyň se nehodí jako trvalé místo pro klec. Především výpary z vaření a průvan velmi škodí zdraví vašeho papouška.

Jak zařídit klec nebo voliéru
Odstraňte drátěnou mřížku na podlaze:
Mřížku na zásuvkou s pískem musíte odstranit. Mnohé druhy papoušků totiž rády prohrabují zobákem písek nebo stelivo. Na dno dávejte buď vypraný říční písek nebo stelivo pro drobné savce.
Umístěte bidélka:
Nejprve vyměňte ohoblované hůlky, které jsou v zakoupené kleci, bidélky z přirozeného materiálu, větvemi které jsou přibližně stejně silné a ani nemusí být umístěny vodorovně. Ani v přírodě nenajde papoušek všechny větve stejné. Šplhání po nepravidelně formovaných větvích je dobrá gymnastika pro nohy.
Důležité:
Větve by většinou měly být tak silné, aby se drápy na prstech nohou nedotýkaly, když se pták drží.
Kolik bidélek
Jednu větev umístěte před misku s krmením tak, aby papoušek pohodlně dosáhl na svoje krmení. Jedna větev jako místo ke spaní by měla být v kleci co nejvýše, aby papoušek spal na svém oblíbeném místě a měl odtud dobrý přehled. Pokud je v kleci ještě místo pro jednu nebo dvě větve, tak je upevníme stupňovitě v poloviční výšce.
Větve jako přirozená bidélka:
Pokud máte jistotu, že nejsou ošetřeny chemickým postřikem, můžete použít čerstvé větve, ideální jsou např. odřezané větve ovocných stromů ze zahrádky. Větve nařezané v parku, v lese nebo v cizí zahradě musíte pečlivě omýt a vydrhnout, abyste odstranily např. zbytky kyselého deště.
Nejedovaté druhy dřevin:
Dostatečně tvrdé dřevo, které můžeme použít jako bidélka, mají bříza, javor, jilm, jasan, buk, dub, vlašský ořech, pouze k okusu stačí i větve z měkkého dřeva topolu, vrby, černého bezu, lípy nebo kaštanu.
Naplňte misky krmením:
Dříve než dáte nového koupeného papouška do klece, naplňte misky směsí zrní, kterou jste získali současně při nákupu. Do další misky dejte vodu, do třetí směs mrkve, jablka, banánu a nastrouhaného nebo nakrájeného vlašského ořechu. Do čtvrté misky připravte kousek paprikového lusku, čínského salátu, špenátu nebo mangoldu. Ovoce a zeleninu pokrájíme na menší kousky.
Jak jej zaměstnáme:
I v kleci nebo ve voliéře potřebuje papoušek změnu a zaměstnání. Větve k oloupávání kůry a okusování vystačí jako zábava pro první hodiny. Nařezejte větve na asi dvacet centimetrů dlouhé kousky, svažte je a svazek přivažte ke mřížkám klece provázkem, aby na něj pták pohodlně dosáhl ze svého místa. Pro zábavu slouží i silný konopný provaz s uzlem, nerezový řetěz s velkými oky, prázdné cívky od nití, lýkové třapce, prázdné papírové role nebo dřevěné hračky, které nabízejí v obchodě se zvířaty.
Čerpáno z knihy "Papoušci" od Annette Wolterové    


Comments