[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Růžoví papoušci...

přidáno: 2. 3. 2010 7:47, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 2. 3. 2010 7:50 ]

Obrazek

           Tito romanticky zbarvení papoušci od protinožců jsou poměrně vzácní - v přírodě i mezi chovateli.

           Kakadu inka je nejkrásnějším z papoušků kakadu. Jeho základní zabarvení je bílé a lososově růžové, chocholka na hlavičce má bílo-červenou barvu, uprostřed je sytě žlutý pruh.V klidném stavu je tedy bílá, po vzpřímení pruhovaná. Rohový zobák má lehké zabarvení s nádechem dožlita, na kořeni je porostlý jemnými růžovými pírky. Mláďata jsou světlejší barvy než dospělí ptáci a vybarvují se až v druhém roce života. Jsou velcí asi 35 cm a váží kolem 390 gramů. Dožívají se 50 let.

Krasavac z Austrálie

        Jejich domovem je daleká Austrálie. Žijí zde v zalesněných oblastech, nejčastěji tam, kde roste eukalyptus. Vyskytují se ale i v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině, v pouštích a podél vodních toků. Hnízdí v dutinách stromů 3-9 metrů nad zemí. Na stejné místo se vracejí každý rok. Žijí vetřinou v páru nebo v malých skupinách. Samice sníáší 2-4 vajíčka, v sezení na nich se pak střídá se samečkem. Bílá ochmýřená mláďata se líhnou po 2728 dnech, po osmi týdnech opouštějí hnízdo, jsou však stále závislá na péči rodičů. Kakadu inka patří mezi silně ohrožené druhy, v přírodě jich žije asi jen 20.000.

Náročná péče

       Tento druh byl poprvé popsán a pojmenován v roce 1831. U nás se objevil již v 19 století. Mezi chovateli se však dosud vyskytuje jen zřídka., neboť péče o něj je poměrně náročná. Papoušci vyžadují velikou voliéru. K tomu, aby se mohli dostatečně proletět, potřebují asoň 5 m na délku a 2m na výšku. V domácí kleci musejí mít možnost roztáhnout křídla. Důležité je také dostatečně pevné oplocení. Jejich zobáčky jsou poměrně silné a s obyčejnopu klecí so dokáží hravě poradit. Velice rádi všechno okusují a ozobávají. Je proto dobré pořídit jim nějaké hračky nebo větvičky.  Nejsou vhodní pro alergiky, protože jejich peří obsahuje velké množství jemného pudrovitého prachu. Umějí být také hodně hlasití. Dají se však poměrně snadno ochočit, mají vlohy i k opakování lidské řeči.

Zdroj: Časopis Svět ženy, text Hana Břenková,
foto Radko Voleman


Comments