[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Tabákový kouř,hrozba pro naše mazlíky!!!

přidáno: 3. 2. 2010 9:11, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 3. 2. 2010 9:13 ]

smoke

Kouření je celosvětovým problémem a pro některé z nás je těžké se vzdát tohoto požitku. Stejně jako pro lidi, i pro papoušky je tabákový kouř velice škodlivý.

 

Obsahuje vysoké procento zdraví nebezpečných látek - karcinogen, alergen, oxidu uhelnatý, nikotin, benzen, oxid uhelnatý, amoniak, kyanovodík, akrolein. Výčet by mohl pokračovat ještě dlouho, protože tabákový kouř obsahuje více než 4000 škodlivých látek. Mnoho z nás si, řekne, že u papoušků nekouří. To že s nimi nejsme v přímém kontaktu ještě neznamená, že ptákům neškodíme. Zápach tabákového kouře se usazuje na šatstvy, vlasy. Navíc je cítit i z úst. Smrtelná kombinace je zápach z dlaní, které přicházejí do styku s našimi domácími mazlíčky nebo i mláďaty v našich chovech.

Škodlivé účinky se poznají na chování papouška. Dochází k dušení, kýchání a nervozitě. Ptáci v takovém prostředí jsou pak náchylní na plicní a srdeční choroby. Právě nikotin a kysličník uhelnatý je hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění. Jelikož ptáčí dýchací ústrojí je velice citlivé, tyhle látky mohou být pro jeho zdraví zdrcující. Dýchací ústrojí bývá dehtem cigaretového kouře značně podrážděno a v chronickém stádiu může vyvolávat rakovinotvorné bujení. Mohou se dostavit oční nemoci i poruchy plodnosti. Usazující kouř také poškozuje kůží a peří, což může mít za následek nepříjemné svědění a následnou nervozitu a nespokojenost. V dobré snaze odstranění těchto následků, častokrát dochází k dalším nemocem. Jednou z obávaných může být i vytrhávaní peří, kdy papoušek vytrhává peří sám sobě. Takové chování je návykové a těžko se léčí. Abychom si uvědomili možný rozsah škod, stačí, když si představíme velikostní rozdíl mezi lidským tělem a tělem našeho miláčka.

Všechny výše uvedené projevy patří mezi jedné z nejčastější vůbec a vyvolává je právě tabákový kouř.
Z výše uvedených řádků můžeme vidět, že tabákový kouř má značný vliv na zdraví papoušků. Snažme se proto v blízkosti našich papoušků kouření omezit, a neriskovat zbytečně svůj i jejich život.

Comments