[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Toulavý papoušek Žako už je doma

přidáno: 27. 12. 2009 2:18, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 27. 12. 2009 2:19 ]
Sadská - Unavený a hladový, ale kromě jednoho šrámu bez viditelných potíží. Tak se po dvoudenním putování vrátil domů do osady Na Vodrážce   u sadského jezera desetiletý papoušek Žako.
 

Manželé Dvořákovi jsou radostí bez sebe.
Ne že by se tedy papoušek vrátil o své vůli. „Uletěl ve čtvrtek. Zakroužil nad jezerem a odletěl. Já na něj ještě volal, ale marně,“ vybavuje si pan Dvořák.

Manželé se obrátili na redakci Nymburského deníku o pomoc a jejich prosba byla na sklonku týdne otištěna. Což se později ukázalo jako zásadní skutečnost.

V sobotu se ozval muž z Kamenného Zboží, který si přeje zůstat v anonymitě. „Volal mi odpoledne, ale já byl ještě v práci. Objevil ho na své zahradě na jednom stromě. Pán jej přilákal tak dokonale, že mu sedl na ruku a chtěl jej odnést domů. První pokus ale ještě nevyšel, napoprvé uletěl,“ vypráví pan Dvořák.

Pak se důvtipný lovec papoušků z „Kameňáku“ vyklonil z okna s kusem salámu a Žako podlehl. Po dlouhém výletě už byl patrně vyhládlý.
Jenže nový „majitel“ papouška nevěděl, co s ním, a tak se chtěl poradit s neteří, která také jednoho Žaka chová. „No a její přítel, který čte Nymbursko na internetu, se dočetl, že se nám ztratil a ozval se nám,“ dopověděl happyend pan Dvořák.

Papoušek Žako má prý inteligenci tříletého dítěte. „Soutěží s dvouletým vnukem, kdo je chytřejší,“ usmívá se majitel, kterému Žako co chvíli dá zobákem pusu.

Chytrý pták také velmi dobře mluví. Což však přináší řadu nečekaných situací. „Sousedka si myslela, že na ni z balkonu volám „prdelko“, jenže já byl dole v garáži. On báječně napodobuje i hlasy,“ směje se.

Jindy si prý zase umí dát některé výrazy do souvislostí. „Šel jsem ke kamnům a otevřel je. Normálně si s ním povídám, když přikládám. A najednou mi odpoví: už hoří. Opravdu je strašně chytrý,“ hladí mazlíčka pan Dvořák.

Comments