[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Vetřelec v Řecku...

přidáno: 6. 3. 2010 3:11, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 6. 3. 2010 3:13 ]

Rubrika: Denik.cz - Ze světa


Subsaharský papoušek se stěhuje do Řecka

Athény - Novému opeřenému obyvateli řecké metropole chutná všechno. Zelený vetřelec z Afriky je tam už doma.


video audio foto komentářů

Papoušek Alexander malý.
Papoušek Alexander malý.
Autor: profimedia.cz

Hejna zelených papoušků ve větvích mandlovníků a eukalyptů svými jasně červenými zobáky rozbíjejí ořechy, do šumění listů se mísí jejich občasné skřeky. Scéna ze subsaharské Afriky?

Nikoliv, Alexandra malého, původně domovem právě v řečené oblasti, dnes najdete v samém centru řeckých Athén.

Pták s latinským jménem psittacula krameri je asi 40centimetrový zelený papoušek s dlouhými ocasními pery a jasným červeným zobákem. Řecké úřady jej letos poprvé zařadili na oficiální seznam živočišných druhů země.

Podle odborníků se pták, jehož v Athénách poprvé pozorovali před asi 15 lety, do hlavního města Řecka rozšířil ze skladových prostor zdejšího starého letiště.

„Jsou to mimořádně přizpůsobiví ptáci, s vysokou adaptabilitou v tom, co jedí a velmi dobře reagující na změny počasí,“ říká Panagiotis Latsoudis z Řecké ornitologické společnosti, který se studiem těchto ptáků zabývá již od roku 1994. V Athénách byste jich podle něj našli na stovky.

Rozšíření zeleného ptáka ve městě ale možná napomohly i jiné, globálnější okolnosti. Podle evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase Řecko v poslední době prodělává velké změny fauny a flory v souvislosti se změnami klimatu.
Migrující ptáci tak podle něj zalétají dále na sever a v zemi se objevují i nepůvodní a zde neobvyklé viry a nemoci.

Řecko v posledních letech zažilo vlnu horkého a suchého počasí. Průměrné množství srážek kleslo oproti polovině sedmdesátých let o téměř 30 procent. Loňský rok navíc přinesl dva rekordní měsíce, když Řecko v lednu zažilo nejsušší měsíc za poslední půlstoletí a v červnu byla překonána nejvyšší průměrná naměřená teplota. Zemí se navíc přehnalo několik vln ničivých požárů.

Latsoudis ale vliv globálního oteplování zpochybňuje. U tohoto nemigrujícího druhu ptáka podle něj hraje větší roli jeho přizpůsobivost ve stravě.
 

Comments