[Bez názvu]‎ > ‎Bez názvu‎ > ‎

Zkorumpovaný úředník žádal peníze i papoušky

přidáno: 19. 2. 2010 1:42, autor: Jindřich Prokop   [ aktualizováno 19. 2. 2010 6:03 ]

Na ministerstvu životního prostředí propukl korupční skandál. Úředník Petr Švec žádal úplatky za bezproblémové udělení licence na obchod s exotickými zvířaty. Soud ho potrestal vězením a pokutou. Případ vyšetřovala policie přes dva roky, dodnes o něm nikdo nevěděl.

Před dvěma týdny kauzu už dokonce bez jakékoli publicity uzavřel i soud. Švec byl odsouzen ke dvěma a půl rokům vězení, ke 100 tisícům korun pokuty a deseti letem zákazu činnosti.

Švec se proti rozsudku odvolal. "Věřím, že odvolací soud rozhodne v můj prospěch," prohlásil ve středu úředník, který stále pracuje na ministerstvu.

Švec požadoval po obchodnících se zvířaty jako úplatu nejen peníze, ale i krmení pro ptáky, nebo dokonce exotická zvířata. "Petr Švec žádal a poté přijal od (obchodníka) Pavla Pecky 20 kilogramů krmení pro papoušky v hodnotě 2 tisíce korun s tím, že urychlí vydání povolení na dovoz papoušků," uvedl soudce Ondřej Lázna.

"Od Pavla Holečka pak požadoval samici papouška amazoňana běločelého vhodnotě nejméně 22 tisíc korun jako protislužbu za urychlené vyřízení potřebných dovozních povolení," dodal soudce.

Kromě několika dalších případů s papoušky požadoval Švec podle Lázny ještě 50 tisíc korun po Janu Nedělníkovi za to, že mu umožní bezproblémový vývoz papoušků arů horských do zahraničí.

"Je to pravda. U soudu jsem to dosvědčil. Ale samozřejmě jsem to tomu dacanovi nakonec nedal," řekl ve středu MF DNES Nedělník. Na korupční jednání Petra Švece upozornil Nedělník jeho nadřízené na ministerstvu životního prostředí.

"Přece nebudu dávat peníze někomu, kdo je placený z našich daní za to, co má normálně podle zákona udělat," prohlásil chovatel Jan Nedělník. "To je jako kdybyste šel na úřad pro pas a oni vám řekli, jo, vydáme vám ho, ale dáte nám 500 korun pod rukou. Kde to jsme?" dodal.
 
Kužvartův člověk
Švec byl vedoucím referentem a specialistou na odboru ochrany přírody a krajiny. Připravoval podklady pro udělení licence na obchod s ohroženými druhy flóry a fauny.

O úplatky si Švec říkal podle soudu v letech 1998 až 2000, tedy v době, kdy byl ministrem Miloš Kužvart. Podle některých pracovníků ministerstva životního prostředí se Švec těšil Kužvartově přízni, a to mu údajně pomáhalo čelit jakýmkoli snahám oodvolání. Kužvart se včera odmítl k případu vyjádřit.

Licence se prověří
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek řekl, že Švec byl po zahájení vyšetřování zbaven funkce a dnes působí v jiném odboru.

"Až bude rozsudek pravomocný, tak to budeme zcela jistě ještě řešit," prohlásil ministr a uvedl, že resort bude muset v důsledku této kauzy prověřit dosud udělené licence i pracovníky v příslušném odboru.

Švec se ve středu vyhýbal tomu, aby kategoricky řekl, že úplatky nepožadoval, a stále opakoval, že "šlápl na kuří oko obchodníkům se zvířaty, kteří se mu mstí". "Případ má řadu zákrut a konsekvencí," prohlásil.

Soudce Lázna zdůvodnil výši tvrdého trestu tak, že úředník se dopouštěl trestného činu opakovaně. "Obžalovaný v trestné činnosti pokračoval delší dobu a spáchal více trestných činů," uvedl soudce, podle něhož jde o společensky nebezpečný čin.

Autoři:

Comments